Tag Archives: Award

People’s Choice Awards 2013 Nominees

16 Nov

The nominations for the 2013 People’s Choice Awards (Jan. 9) were announced last night.

Maroon 5 front man Adam Levine is up for six awards, while Justin Bieber earned five nods,

The full list of 2013 People’s Choice Awards nominees: 

MOVIES

Favorite Movie:

The Amazing Spider-Man
The Avengers
The Dark Knight Rises
The Hunger Games
Snow White and the Huntsman

Favorite Movie Actor:

Channing Tatum
Johnny Depp
Joseph Gordon-Levitt
Robert Downey, Jr.
Will Smith

Favorite Movie Actress:

Anne Hathaway
Emma Stone
Jennifer Lawrence
Mila Kunis
Scarlett Johansson

Favorite Movie Icon:

Emma Thompson
Maggie Smith
Meryl Streep
Michelle Pfeiffer
Susan Sarandon

Favorite Action Movie:

The Amazing Spider-Man
The Avengers
The Dark Knight Rises
The Hunger Games
Men in Black 3

Favorite Action Movie Star:

Chris Evans
Chris Hemsworth
Christian Bale
Robert Downey, Jr.
Will Smith

Favorite Face of Heroism:

Anne Hathaway – The Dark Knight Rises
Emma Stone – The Amazing Spider-Man
Jennifer Lawrence – The Hunger Games
Kristen Stewart – Snow White and the Huntsman
Scarlett Johansson – The Avengers

Favorite Comedic Movie:

21 Jump Street
Dark Shadows
Pitch Perfect
Ted
What to Expect When You’re Expecting

Favorite Comedic Actor:

Adam Sandler
Ben Stiller
Channing Tatum
Will Ferrell
Zach Galifianakis

Favorite Comedic Actress:

Cameron Diaz
Emily Blunt
Jennifer Aniston
Mila Kunis
Reese Witherspoon

Favorite Dramatic Movie:

Argo
The Lucky One
Magic Mike
The Perks of Being a Wallflower
The Vow

Favorite Dramatic Movie Actor:

Bradley Cooper
Channing Tatum
Jake Gyllenhaal
Liam Neeson
Zac Efron

Favorite Dramatic Movie Actress:

Charlize Theron
Emma Watson
Keira Knightley
Meryl Streep
Rachel McAdams

Favorite Movie Franchise:

The Avengers
The Dark Knight
The Hunger Games
Madagascar
Spider-Man

Favorite Movie Superhero:

Andrew Garfield – Spider-Man
Chris Evans – Captain America
Chris Hemsworth – Thor
Christian Bale – Batman
Robert Downey, Jr. – Iron Man

Favorite On-Screen Chemistry:

Emma Stone, Andrew Garfield – The Amazing Spider-Man
Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth – The Hunger Games
Kristen Stewart, Chris Hemsworth – Snow White and the Huntsman
Rachel McAdams, Channing Tatum – The Vow
Scarlett Johansson, Jeremy Renner – The Avengers

Favorite Movie Fan Following:

Potterheads – Harry Potter
Ringers – The Lord of the Rings
Rum Runners – Pirates of the Caribbean
Tributes – The Hunger Games
Twihards – Twilight

TELEVISION

Favorite Network TV Comedy:

The Big Bang Theory
Glee
How I Met Your Mother
Modern Family
New Girl

Favorite Network TV Drama:

Gossip Girl
Grey’s Anatomy
Grimm
Once Upon a Time
Revenge

Favorite Cable TV Comedy:

Awkward
Hot in Cleveland
It’s Always Sunny in Philadelphia
Melissa & Joey
Psych

Favorite Cable TV Drama:

Burn Notice
Leverage
Pretty Little Liars
The Walking Dead
White Collar

Favorite Premium Cable TV Show:

Dexter
Game of Thrones
Homeland
Spartacus
True Blood

Favorite TV Crime Drama:

Bones
Castle
Criminal Minds
CSI
NCIS

Favorite Sci-Fi/Fantasy TV Show:

Doctor Who
Once Upon a Time
Supernatural
The Vampire Diaries
The Walking Dead

Favorite Comedic TV Actor:

Chris Colfer
Jesse Tyler Ferguson
Jim Parsons
Neil Patrick Harris
Ty Burrell

Favorite Comedic TV Actress:

Jane Lynch
Kaley Cuoco
Lea Michele
Sofia Vergara
Zooey Deschanel

Favorite Dramatic TV Actor:

Ian Somerhalder
Jared Padalecki
Jensen Ackles
Nathan Fillion
Paul Wesley

Favorite Dramatic TV Actress:

Ellen Pompeo
Emily Deschanel
Ginnifer Goodwin
Nina Dobrev
Stana Katic

Favorite Daytime TV Host:

George Stephanopoulos, Josh Elliott, Lara Spencer, Robin Roberts, Sam Champion, Good Morning America
Kelly Ripa and Michael Strahan, Live with Kelly & Michael
Ellen DeGeneres, The Ellen DeGeneres Show
Al Roker, Savannah Guthrie, Matt Lauer, Natalie Morales, The Today Show
Barbara Walters, Elisabeth Hasselbeck, Joy Behar, Sherri Shepherd, Whoopi Goldberg, The View

Favorite Late Night Talk Show Host:

Chelsea Handler
Conan O’Brien
David Letterman
Jimmy Fallon
Jimmy Kimmel

Favorite New Talk Show Host:

Jeff Probst
Katie Couric
Michael Strahan
Ricki Lake
Steve Harvey

Favorite Competition TV Show:

American Idol
America’s Got Talent
Dancing with the Stars
The Voice
The X Factor

Favorite Celebrity Judge:

Adam Levine
Britney Spears
Christina Aguilera
Demi Lovato
Jennifer Lopez

Favorite TV Fan Following:

Gleeks – Glee
Little Liars – Pretty Little Liars
Oncers – Once Upon A Time
SPNFamily – Supernatural
TVDFamily – The Vampire Diaries

Favorite New TV Comedy:

Ben & Kate
Go On
Guys with Kids
The Mindy Project
The Neighbors
The New Normal
Partners

Favorite New TV Drama:

666 Park Avenue
Arrow
Beauty & The Beast
Chicago Fire
Elementary
Emily Owens, M.D.
Last Resort
The Mob Doctor
Nashville
Revolution
Vegas

MUSIC

Favorite Male Artist:

Blake Shelton
Chris Brown
Jason Mraz
Justin Bieber
Usher

Favorite Female Artist:

Adele
Carrie Underwood
Katy Perry
Pink
Taylor Swift

Favorite Pop Artist

Adele
Demi Lovato
Justin Bieber
Katy Perry
Pink

Favorite Hip Hop Artist:

Drake
Flo Rida
Jay-Z
Nicki Minaj
Pitbull

Favorite R&B Artist:

Alicia Keys
Beyonce
Bruno Mars
Rihanna
Usher

Favorite Band:

Green Day
Linkin Park
Maroon 5
No Doubt
Train

Favorite Country Artist:

Blake Shelton
Carrie Underwood
Jason Aldean
Taylor Swift
Tim McGraw

Favorite Breakout Artist:

Carly Rae Jepsen
Fun.
Gotye
One Direction
The Wanted

Favorite Song:

Call Me Maybe – Carly Rae Jepsen
One More Night – Maroon 5
We Are Never Ever Getting Back Together – Taylor Swift
We Are Young – Fun. featuring Janelle Monae
What Makes You Beautiful – One Direction

Favorite Album:

Believe – Justin Bieber
Blown Away – Carrie Underwood
Overexposed – Maroon 5
Some Nights – Fun.
Up All Night – One Direction

Favorite Music Video:

Boyfriend – Justin Bieber
Call Me Maybe – Carly Rae Jepsen
Gangnam Style – Psy
Part of Me – Katy Perry
Payphone – Maroon 5

Favorite Music Fan Following:

Beliebers – Justin Bieber
Directioners – One Direction
KatyCats – Katy Perry
Lovatics – Demi Lovato
Selenators – Selena Gomez

Advertisements

Grammy Awards 2012: Winners Full List

13 Feb

Grammy Awards 2012: Winners and nominees list
GENERAL FIELD

Record of the Year
WINNER “Rolling In The Deep” – Adele
“Holocene” – Bon Iver
“Grenade” – Bruno Mars
“The Cave” – Mumford & Sons
“Firework” – Katy Perry

Album of the Year
WINNER “21″ – Adele
“Wasting Light” – Foo Fighters
“Born This Way” – Lady Gaga
“Doo-Wops & Hooligans” – Bruno Mars
“Loud” – Rihanna

Song of the Year
“All Of The Lights” – Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)
“The Cave” – Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)
“Grenade” – Brody Brown, Claude Kelly, Philip Lawrence, Ari Levine, Bruno Mars & Andrew Wyatt, songwriters (Bruno Mars)
“Holocene” – Justin Vernon, songwriter (Bon Iver)
WINNER “Rolling in the Deep” – Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele)

Best New Artist
The Band Perry
WINNER Bon Iver
J. Cole
Nicki Minaj
Skrillex

POP FIELD

Best Pop Solo Performance
WINNER “Someone Like You” – Adele
“Yoü And I” – Lady Gaga
“Grenade” – Bruno Bars
“Firework” – Katy Perry
“… Perfect” – Pink

Best Pop Duo/Group Performance
WINNER “Body And Soul” – Tony Bennett & Amy Winehouse
“Dearest” – The Black Keys
“Paradise” – Coldplay
“Pumped Up Kicks” – Foster the People
“Moves Like Jagger” – Maroon 5 & Christina Aguilera

Best Pop Instrumental Album
“Wish Upon A Star” – Jenny Oaks Baker
“E Kahe Malie” – Daniel Ho
WINNER “The Road From Memphis” – Booker T. Jones
“Hello Tomorrow” – Dave Koz
“Setzer Goes Instru-Mental!” – Brian Setzer

Best Pop Vocal Album
WINNER “21″ – Adele
“The Lady Killer” – Cee Lo Green
“Born This Way” – Lady Gaga
“Doo-Wops & Hooligans” – Bruno Mars
“Loud” – Rihanna

DANCE/ELECTRONICA FIELD

Best Dance Recording
“Raise Your Weapon” – Deadmau5 & Greta Svabo Bech
“Barbra Streisand” – Duck Sauce
“Sunshine” – David Guetta & Avicii
“Call Your Girlfriend” – Robyn
WINNER “Scary Monsters And Nice Sprites” – Skrillex
“Save The World” – Swedish House Mafia

Best Dance/Electronica Album
“Zonoscope” – Cut/Copy
“4×4=12″ – Deadmau5
“Nothing But The Beat” – David Guetta
“Body Talk, Pt. 3″ – Robyn
WINNER “Scary Monsters And Nice Sprites” – Skrillex

TRADITIONAL POP FIELD
Best Traditional Pop Vocal Album
WINNER “Duets II” – Tony Bennett & Various Artists
“The Gift” – Susan Boyle
“In Concert On Broadway” – Harry Connick Jr.
“Music Is Better Than Words” – Seth MacFarlane
“What Matters Most – Barbra Streisand Sings The Lyrics Of Alan And Marilyn Bergman” – Barbra Streisand

ROCK FIELD

Best Rock Performance
“Every Teardrop Is A Waterfall” – Coldplay
“Down By The Water” – The Decemberists
WINNER “Walk” – Foo Fighters
“The Cave” – Mumford & Sons
“Lotus Flower” – Radiohead

Best Hard Rock/Metal Performance
“On The Backs Of Angels” – Dream Theater
WINNER “White Limo” – Foo Fighters
“Curl Of The Burl” – Mastodon
“Public Enemy No. 1″ – Megadeth
“Blood In My Eyes” – Sum 41

Best Rock Song
“The Cave” – Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)
“Down By The Water” – Colin Meloy, songwriter (The Decemberists)
“Every Teardrop Is A Waterfall” – Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
“Lotus Flower” – Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Phil Selway & Thom Yorke, songwriters (Radiohead)
WINNER “Walk” – Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

Best Rock Album
“Rock ‘N’ Roll Party Honoring Les Paul” – Jeff Beck
WINNER “Wasting Light” – Foo Fighters
“Come Around Sundown” – Kings of Leon
“I’m With You” – Red Hot Chili Peppers
“The Whole Love” – Wilco

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album
WINNER “Bon Iver” – Bon Iver
“Codes And Keys” – Death Cab For Cutie
“Torches” – Foster The People
“Circuital” – My Morning Jacket
“The King of Limbs” – Radiohead

R&B FIELD

Best R&B Performance
“Far Away” – Marsha Ambrosius
“Pieces Of Me” – Ledisi
“Not My Daddy” – Kelly Price & Stokley
WINNER “Is This Love” – Corinne Bailey Rae
“You Are” – Charlie Wilson

Best Traditional R&B Performance
“Sometimes I Cry” – Eric Benét
WINNER “Fool For You” – Cee Lo Green & Melanie Fiona
“Radio Message” – R. Kelly
“Good Man” – Raphael Saadiq
“Surrender” – Betty Wright & The Roots

Best R&B Song
“Far Away” – Marsha Ambrosius, Sterling Simms & Justin Smith, songwriters (Marsha Ambrosius)
WINNER “Fool For You” – Cee Lo Green & Jack Splash, songwriters (Cee Lo Green & Melanie Fiona)
“Not My Daddy” – Kelly Price, songwriter (Kelly Price & Stokley)
“Pieces Of Me” – Charles Harmon, Claude Kelly & Ledisi Young, songwriters (Ledisi)
“You Are” – Dennis Bettis, Carl M. Days, Jr., Wirlie Morris, Charlie Wilson & Mahin Wilson, songwriters (Charlie Wilson)

Best R&B Album
WINNER “F.A.M.E.” – Chris Brown
“Second Chance” – El DeBarge
“Love Letter” – R. Kelly
“Pieces Of Me” – Ledisi
“Kelly” – Kelly Price

RAP FIELD

Best Rap Performance
“Look At Me Now” – Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes
WINNER “Otis” – Jay-Z & Kanye West
“The Show Goes On” – Lupe Fiasco
“Moment 4 Life” – Nicki Minaj & Drake
“Black And Yellow” – Wiz Khalifa

Best Rap/Sung Collaboration
“Party” – Beyoncé & André 3000
“I’m On One” – DJ Khaled, Drake, Rick Ross & Lil Wayne
“I Need A Doctor” – Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey
“What’s My Name?” – Rihanna & Drake
“Motivation” – Kelly Rowland & Lil Wayne
WINNER “All Of The Lights” – Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie

Best Rap Song
WINNER “All Of The Lights” – Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)
“Black And Yellow” – Mikkel Eriksen, Tor Erik Hermansen & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa)
“I Need A Doctor” – Andre Young, Marshall Mathers III, Alexander Grant & Skylar Grey, songwriters (Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey)
“Look At Me Now” – Jean Baptiste, Chris Brown, Ryan Buendia, Trevor Smith, Dwayne Carter, Jr. & Wesley Pentz, songwriters (Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes)
“Otis” – Shawn Carter & Kanye West, songwriters (James Brown, Jimmy Campbell, Reg Connelly, Roy Hammond, J. Roach, Kirk Robinson & Harry Woods, songwriters) (Jay-Z & Kanye West)
“The Show Goes On” – Dustin William Brower, Jonathon Keith Brown, Daniel Johnson, Kane & Wasalu Muhammad Jaco, songwriters (Isaac Brock, Dann Gallucci & Eric Judy, songwriters) (Lupe Fiasco)

Best Rap Album

“Watch The Throne” – Jay-Z & Kanye West
“Tha Carter IV” – Lil Wayne
“Lasers” – Lupe Fiasco
“Pink Friday” – Nicki Minaj
WINNER “My Beautiful Dark Twisted Fantasy” – Kanye West

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance
“Dirt Road Anthem” – Jason Aldean
“I’m Gonna Love You Through It” – Martina McBride
“Honey Bee” – Blake Shelton
WINNER “Mean” – Taylor Swift
“Mama’s Song” – Carrie Underwood

Best Country Duo/Group Performance
“Don’t You Wanna Stay” – Jason Aldean With Kelly Clarkson
“You And Tequila” – Kenny Chesney Featuring Grace Potter
WINNER “Barton Hollow” – The Civil Wars
“Are You Gonna Kiss Me Or Not” – Thompson Square

Best Country Song
“Are You Gonna Kiss Me Or Not” – Jim Collins & David Lee Murphy, songwriters (Thompson Square)
“God Gave Me You” – Dave Barnes, songwriter (Blake Shelton)
“Just Fishin’” – Casey Beathard, Monty Criswell & Ed Hill, songwriters (Trace Adkins)
WINNER “Mean” – Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
“Threaten Me With Heaven” – Vince Gill, Amy Grant, Will Owsley & Dillon O’Brian, songwriters (Vince Gill)
“You And Tequila” – Matraca Berg & Deana Carter, songwriters (Kenny Chesney Featuring Grace Potter)

Best Country Album
“My Kinda Party” – Jason Aldean
“Chief” – Eric Church
WINNER “Own The Night” – Lady Antebellum
“Red River Blue” – Blake Shelton
“Here For A Good Time” – George Strait
“Speak Now” – Taylor Swift

NEW AGE FIELD

Best New Age Album
“Northern Seas” – Al Conti
“Gaia” – Michael Brant DeMaria
“Wind, Rock, Sea & Flame” – Peter Kater
WINNER “What’s It All About” – Pat Metheny
“Instrumental Oasis, Vol. 6″ – Zamora

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo
“All Or Nothing At All” – Randy Brecker, soloist
“You Are My Sunshine” – Ron Carter, soloist
WINNER “500 Miles High” – Chick Corea, soloist
“Work” – Fred Hersch, soloist
“Sonnymoon For Two” – Sonny Rollins, soloist

Best Jazz Vocal Album
“‘Round Midnight” – Karrin Allyson
WINNER “The Mosaic Project” – Terry Lyne Carrington & Various Artists
“The Gate” – Kurt Elling
“American Road” – Tierney Sutton (Band)
“The Music of Randy Newman” – Roseanna Vitro

Best Jazz Instrumental Album
“Bond: The Paris Sessions” – Gerald Clayton
WINNER “Forever” – Corea, Clarke & White
“Alone At The Vanguard” – Fred Hersch
“Bird Songs” – Joe Lovano/Us Five
“Road Shows Vol. 2″ – Sonny Rollins
“Timeline” – Yellowjackets

Best Large Jazz Ensemble Album
“The Jazz Ballad Song Book” – Randy Brecker With DR Big Band
WINNER “The Good Feeling” – Christian McBride Big Band
“40 Acres And A Burro” – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
“Legacy” – Gerald Wilson Orchestra
“Alma Adentro: The Puerto Rican Songbook” – Miguel Zenón

GOSPEL FIELD

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
“Do Everything” – Steven Curtis Chapman
“Alive (Mary Magdalene)” – Natalie Grant
“Your Love” – Brandon Heath
WINNER “Jesus” – Le’Andria Johnson
“I Lift My Hands” – Chris Tomlin

Best Gospel Song
WINNER “Hello Fear” – Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
“Sitting With Me” – Erica Campbell, Tina Campbell, Gerald Haddon & Tammi Haddon, songwriters (Mary Mary)
“Spiritual” – Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & Co. Featuring Blanche McAllister-Dykes)
“Trust Me” – Richard Smallwood, songwriter (Richard Smallwood & Vision)
“Window” – Canton Jones, songwriter (Canton Jones)

Best Contemporary Christian Music Song

WINNER “Blessings” – Laura Story, songwriter (Laura Story)
“Hold Me” – Jamie Grace Harper, Toby McKeehan & Christopher Stevens, songwriters (Jamie Grace Featuring Tobymac)
“I Lift My Hands” – Louie Giglio, Matt Maher & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)
“Strong Enough” – Matthew West, songwriter (Matthew West)
“Your Love” – Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)

Best Gospel Album
“The Love Album” – Kim Burrell
“The Journey” – Andraé Crouch
WINNER “Hello Fear” – Kirk Franklin
“Something Big” – Mary Mary
“Angel & Chanelle Deluxe Edition” – Trin-I-Tee 5:7

Best Contemporary Christian Music Album
“Ghosts Upon The Earth” – Gungor
“Leaving Eden” – Brandon Heath
“The Great Awakening” – Leeland
“What If We Were Real” – Mandisa
“Black & White” – Royal Tailor
WINNER “And If Our God Is For Us…” – Chris Tomlin

LATIN FIELD

Best Latin Pop, Rock or Urban Album
“Entren Los Que Quieran” – Calle 13
“Entre La Ciudad Y El Mar” – Gustavo Galindo
“Nuestra” – La Vida Bohème
“Not So Commercial” – Los Amigos Invisibles
WINNER “Drama Y Luz” – Maná

Best Regional Mexican or Tejano Album

WINNER “Bicentenario” – Pepe Aguilar
“Orale” – Mariachi Divas De Cindy Shea
“Amor A La Musica” – Mariachi Los Arrieros Del Valle
“Eres Un Farsante” – Paquita La Del Barrio
“Huevos Rancheros” – Joan Sebastian

Best Banda or Norteño Album
“Estare Mejor” – El Güero Y Su Banda Centenario
“Intocable 2011″ – Intocable
WINNER “Los Tigres Del Norte And Friends” – Los Tigres Del Norte
“El Árbol” – Los Tucanes De Tijuana
“No Vengo A Ver Si Puedo… Si Por Que Puedo Vengo” – Michael Salgado

Best Tropical Latin Album
“Homenaje A Los Rumberos” – Edwin Bonilla
WINNER “The Last Mambo” – Cachao
“Mongorama” – José Rizo’s Mongorama

AMERICAN ROOTS FIELD

Best Americana Album
“Emotional Jukebox” – Linda Chorney
“Pull Up Some Dust And Sit Down” – Ry Cooder
“Hard Bargain” – Emmylou Harris
WINNER “Ramble At The Ryman” – Levon Helm
“Blessed” – Lucinda Williams

Best Bluegrass Album
WINNER “Paper Airplane” – Alison Krauss & Union Station
“Reason And Rhyme: Bluegrass Songs By Robert Hunter & Jim Lauderdale” – Jim Lauderdale
“Rare Bird Alert” – Steve Martin And The Steep Canyon Rangers
“Old Memories: The Songs Of Bill Monroe” – The Del McCoury Band
“A Mother’s Prayer” – Ralph Stanley
“Sleep With One Eye Open” – Chris Thile & Michael Daves

Best Blues Album
“Low Country Blues” – Gregg Allman
“Roadside Attractions” – Marcia Ball
“Man In Motion” – Warren Haynes
“The Reflection” – Keb Mo
WINNER “Revelator” – Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album
WINNER “Barton Hollow” – The Civil Wars
“I’ll Never Get Out Of This World Alive” – Steve Earle
“Helplessness Blues” – Fleet Foxes
“Ukulele Songs” – Eddie Vedder
“The Harrow & The Harvest” – Gillian Welch

Best Regional Roots Music Album
“Can’t Sit Down” – C.J. Chenier
“Wao Akua” – The Forest Of The Gods
WINNER “Rebirth Of New Orleans” – Rebirth Brass Band
“Grand Isle” – Steve Riley & The Mamou Playboys
“Not Just Another Polka” – Jimmy Sturr & His Orchestra

REGGAE FIELD

Best Reggae Album
“Harlem-Kingston Express Live!” – Monty Alexander
“Reggae Knights” – Israel Vibration
WINNER “Revelation Pt 1: The Root Of Life” – Stephen Marley
“Wild And Free” – Ziggy Marley
“Summer In Kingston” – Shaggy

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album
“AfroCubism” – AfroCubism
“Africa For Africa” – Femi Kuti
“Songs From A Zulu Farm” – Ladysmith Black Mambazo
WINNER “Tassili” – Tinariwen

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album
WINNER “All About Bullies… Big And Small” – (Various Artists) James Cravero, Gloria Domina, Kevin Mackie, Steve Pullara & Patrick Robinson, producers
“Are We There Yet?” – The Papa Hugs Band
“Fitness Rock & Roll” – Miss Amy
“GulfAlive” – The Banana Plant
“I Love: Tom T. Hall’s Songs Of Fox Hollow” – (Various Artists) Eric Brace & Peter Cooper, producers

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album
“Bossypants” – Tina Fey
“Fab Fan Memories – The Beatles Bond” – (Various Artists) – Nathan Burbank, Bryan Cumming, Dennis Scott & David Toledo, producers
“Hamlet (William Shakespeare)” – Dan Donohue & Various Artists – Orgeon Shakespeare Festival
WINNER “If You Ask Me (And Of Course You Won’t)” – Betty White
“The Mark Of Zorro” – Val Kilmer & Cast

COMEDY FIELD

Best Comedy Album
“Alpocalypse” – “Weird Al” Yankovic
“Finest Hour” – Patton Oswalt
WINNER “Hilarious” – Louis C.K.
“Kathy Griffin: 50 & Not Pregnant” – Kathy Griffin
“Turtleneck & Chain” – The Lonely Island

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album
“Anything Goes” – Sutton Foster & Joel Grey, principal soloists; Rob Fisher, James Lowe & Joel Moss, producers (Cole Porter, composer/lyricist) (New Broadway Cast Recording)
WINNER “The Book Of Mormon” – Josh Gad & Andrew Rannells, principal soloists; Anne Garefino, Robert Lopez, Stephen Oremus, Trey Parker, Scott Rudin & Matt Stone, producers; Robert Lopez, Trey Parker & Matt Stone, composers/lyricists (Original Broadway Cast)
“How To Succeed In Business Without Really Trying” – John Larroquette & Daniel Radcliffe, principal soloists; Robert Sher, producer (Frank Loesser, composer/lyricist) (The 2011 Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
WINNER “Boardwalk Empire: Volume 1″ – (Various Artists)
“Burlesque” – Christina Aguilera
“Glee: The Music, Volume 4″ – (Glee Cast)
“Tangled” – (Various Artists)
“True Blood: Volume 3″ – (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media
“Black Swan” – Clint Mansell, composer
“Harry Potter And The Deathly Hallows Part 2″ – Alexandre Desplat, composer
WINNER “The King’s Speech” – Alexandre Desplat, composer
“The Shrine” – Ryan Shore, composer
“Tron Legacy” – Daft Punk, composers

Best Song Written For Visual Media
“Born To Be Somebody” (From “Never Say Never”) – Diane Warren, songwriter (Justin Bieber)
“Christmastime Is Killing Us” (From “Family Guy”) – Ron Jones, Seth MacFarlane & Danny Smith, songwriters (Danny Smith, Ron Jones & Seth MacFarlane)
WINNER “I See The Light” (From “Tangled”) – Alan Menken & Glenn Slater, songwriters (Mandy Moore & Zachary Levi)
“So Long” (From “Winnie The Pooh”) – Zooey Deschanel, songwriter (Zooey Deschanel & M. Ward)
“Where The River Goes” (From “Footloose”) – Zac Brown, Wyatt Durrette, Drew Pearson & Anne Preven, songwriters (Zac Brown)
“You Haven’t Seen The Last Of Me” (From “Burlesque”) – Diane Warren, songwriter (Cher)

COMPOSING/ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition
“Falling Men” – John Hollenbeck, composer (John Hollenbeck, Daniel Yvinec & Orchestre National de Jazz (ONJ))
“Hunting Wabbits 3 (Get Off My Lawn)” – Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“I Talk To The Trees” – Randy Brecker, composer (Randy Brecker With DR Big Band)
WINNER “Life In Eleven” – Béla Fleck & Howard Levy, composers (Béla Fleck & The Flecktones)
“Timeline” – Russell Ferrante, composer (Yellowjackets)

Best Instrumental Arrangement
“All Or Nothing At All” – Peter Jensen, arranger (Randy Brecker With DR Big Band)
“In The Beginning” – Clare Fischer, arranger (The Clare Fischer Big Band)
“Nasty Dance” – Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
WINNER “Rhapsody In Blue” – Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“Song Without Words” – Carlos Franzetti, arranger (Carlos Franzetti & Allison Brewster Franzetti)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
“Ao Mar” – Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza)
“Moon Over Bourbon Street” – Rob Mathes, arranger (Sting & The Royal Philharmonic Concert Orchestra)
“On Broadway” – Kevin Axt, Ray Brinker, Trey Henry, Christian Jacob & Tierney Sutton, arrangers (The Tierney Sutton Band)
WINNER “Who Can I Turn To (When Nobody Needs Me)” – Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett & Queen Latifah)
“The Windmills Of Your Mind” – William A. Ross, arranger (Barbra Streisand)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package
“Chickenfoot III” – Todd Gallopo, art director (Chickenfoot)
“Good Luck & True Love” – Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
“Rivers And Homes” – Jonathan Dagan, art director (J.Viewz)
WINNER “Scenes From The Suburbs” – Vincent Morisset, art director (Arcade Fire)
“Watch The Throne” – Virgil Abloh, art director (Jay-Z & Kanye West)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
“The King Of Limbs” – Donald Twain & Zachariah Wildwood, art directors (Radiohead)
WINNER “The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story” – Dave Bett & Michelle Holme, art directors (Bruce Springsteen)
“25th Anniversary Music Box” – Matt Taylor & Ellen Wakayama, art directors (Danny Elfman & Tim Burton)
“25 Years” – James Spindler, art director (Sting)
“Wingless Angels – Deluxe Edition” – David Gorman, art director (Wingless Angels)

ALBUM NOTES

Best Album Notes
“The Bang Years 1966-1968″ – Neil Diamond, album notes writer (Neil Diamond)
“The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music” – Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)
“Complete Mythology” – Ken Shipley, album notes writer (Syl Johnson)
WINNER “Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s” – Adam Machado, album notes writer (Various Artists)
“The Music City Story: Street Corner Doo Wop, Raw R&B And Soulful Sounds From Berkeley, California 1950-75″ – Alec Palao, album notes writer (Various Artists)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album
WINNER “Band On The Run (Paul McCartney Archive Collection – Deluxe Edition)” – Paul McCartney, compilation producer; Sam Okell & Steve Rooke, mastering engineers (Paul McCartney & Wings)
“The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music” – Christopher C. King & Ted Olson, compilation producers; Christopher C. King & Chris Zwarg, mastering engineers (Various Artists)
“Complete Mythology” – Tom Lunt, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Syl Johnson)
“Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s” – Chris Strachwitz, compilation producer; Mike Cogan, mastering engineer (Various Artists)
“Young Man With The Big Beat: The Complete ’56 Elvis Presley Masters” – Ernst Mikael Jorgensen, compilation producer; Vic Anesini, mastering engineer (Elvis Presley)

PRODUCTION, NON CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical
“Follow Me Down” – Brandon Bell & Gary Paczosa, engineers; Sangwook “Sunny” Nam & Doug Sax, mastering engineers (Sarah Jarosz)
“The Harrow & The Harvest” – Matt Andrews, engineer; Stephen Marcussen, mastering engineer (Gillian Welch)
“Music Is Better Than Words” – Rich Breen & Frank Filipetti, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Seth MacFarlane)
“The Next Right Thing” – Kevin Killen, Brendan Muldowney & John Shyloski, engineers; John Shyloski, mastering engineer (Seth Glier)
WINNER “Paper Airplane” – Mike Shipley, engineer; Brad Blackwood, mastering engineer (Alison Krauss & Union Station)

Producer Of The Year, Non-Classical
Danger Mouse – “Danger Mouse & Daniele Luppi Present Rome” (Gilda Buttá, Luciano Ciccaglioni, Gegé Munari, Dario Rosciglione, Antonello Vannucchi et al) (A); “Meyrin Fields EP” (Broken Bells) (S)
WINNER Paul Epworth – “Call It What You Want” (Foster The People) (T); “I Would Do Anything For You” (Foster The People) (T); “I’ll Be Waiting” (Adele) (T); “Life On The Nickel” (Foster The People) (T); “No One’s Gonna Love You” (Cee-Lo Green) (S); “Rolling In The Deep” (Adele) (T)
The Smeezingtons – “Doo-Wops & Hooligans” (Bruno Mars) (A); “If I Was You (OMG)” (Far East Movement Featuring Snoop Dogg) (T); “Lighters” (Bad Meets Evil Featuring Bruno Mars) (T); “Mirror” (Lil Wayne Featuring Bruno Mars) (T); “Rocketeer” (Far East Movement Featuring Ryan Tedder of One Republic) (T)
Ryan Tedder – “Brighter Than The Sun” (Colbie Caillat) (T); “Favorite Song” (Colbie Caillat Featuring Common) (T); “I Remember Me” (Jennifer Hudson) (T); “I Was Here” (Beyoncé) (T); “Not Over You” (Gavin DeGraw) (S); “#1Nite” (One Night) (Cobra Starship) (S); “Rumour Has It” (Adele) (T); “Sweeter” (Gavin DeGraw) (T); “Who’s That Boy” (Demi Lovato Featuring Dev) (T)
Butch Vig – “Wasting Light” (Foo Fighters) (A)

Best Remixed Recording, Non-Classical
WINNER “Cinema” (Skrillex Remix) – Sonny Moore, remixer (Benny Benassi)
“Collide” (Afrojack Remix) – Afrojack, remixer (Leona Lewis)
“End Of Line” (Photek Remix) – Photek, remixer (Daft Punk)
“Only Girl (In The World)” (Rosabel Club Mix) – Abel Aguilera & Ralphi Rosario, remixers (Rihanna)
“Rope” (Deadmau5 Mix) – Deadmau5, remixer (Foo Fighters)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album
“An Evening With Dave Grusin” – Frank Filipetti & Eric Schilling, surround mix engineers; Frank Filipetti, surround mastering engineer; Phil Ramone, surround producer (Various Artists)
“Grace For Drowning” – Steven Wilson, surround mix engineer; Paschal Byrne, surround mastering engineer; Steven Wilson, surround producer (Steven Wilson)
“Kind” – Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Kjetil Almenning, Ensemble 96 & Nidaros String Quartet)
WINNER “Layla And Other Assorted Love Songs (Super Deluxe Edition)” – Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer; Bill Levenson & Elliot Scheiner, surround producers (Derek & The Dominos)
“Spohr: String Sextet In C Major, Op. 140 & Nonet In F Major, Op. 31″ – Andreas Spreer, surround mix engineer; Andreas Spreer, surround mastering engineer; Andreas Spreer, surround producer (Camerata Freden)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical
WINNER “Aldridge: Elmer Gantry” – Byeong-Joon Hwang & John Newton, engineers; Jesse Lewis, mastering engineer (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
“Glazunov: Complete Concertos” – Richard King, engineer (José Serebrier, Alexey Serov, Wen-Sinn Yang, Alexander Romanovsky, Rachel Barton Pine, Marc Chisson & Russian National Orchestra)
“Mackey: Lonely Motel – Music From Slide” – Tom Lazarus & Bill Maylone, engineers; Joe Lambert, mastering engineer (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird)
“Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4″ – Arne Akselberg, engineer (Leif Ove Andsnes, Antonio Pappano & London Symphony Orchestra)
“Weinberg: Symphony No. 3 & Suite No. 4 From ‘The Golden Key’” – Torbjörn Samuelsson, engineer (Thord Svedlund & Gothenburg Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical
Blanton Alspaugh – “Aldridge: Elmer Gantry” (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra); “Beethoven: Complete Piano Sonatas” (Peter Takács); “Osterfield: Rocky Streams” (Paul Osterfield, Todd Waldecker & Various Artists)
Manfred Eicher – “Bach: Concertos & Sinfonias For Oboe; Ich Hatte Viel Bekümmernis” (Heinz Holliger, Eric Höbarth & Camerata Bern); “Hymns & Prayers” (Gidon Kremer & Kremerata Baltica); “Manto & Madrigals” (Thomas Zehetmair & Ruth Killius); “Songs Of Ascension” (Meredith Monk & Vocal Ensemble, Todd Reynolds Quartet, The M6 & Montclair State University Singers); “Tchaikovsky/Kissine: Piano Trios” (Gidon Kremer, Giedre Dirvanauskaite & Khatia Buniatishvili); “A Worcester Ladymass” (Trio Mediaeval)
David Frost – “Chicago Symphony Orchestra Brass Live” (Chicago Symphony Orchestra Brass); “Mackey: Lonely Motel – Music From Slide” (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird); “Prayers & Alleluias” (Kenneth Dake); “Sharon Isbin & Friends” – Guitar Passions (Sharon Isbin & Various Artists)
Peter Rutenberg – “Brahms: Ein Deutsches Requiem, Op. 45″ (Patrick Dupré Quigley, James K. Bass, Seraphic Fire & Professional Choral Institute); “The Vanishing Nordic Chorale” (Philip Spray & Musik Ekklesia)
WINNER Judith Sherman – “Adams: Son Of Chamber Symphony; String Quartet” (John Adams, St. Lawrence String Quartet & International Contemporary Ensemble); “Capricho Latino” (Rachel Barton Pine); “85th Birthday Celebration” (Claude Frank); “Insects & Paper Airplanes – Chamber Music Of Lawrence Dillon” (Daedalus Quartet & Benjamin Hochman); “Midnight Frolic – The Broadway Theater Music Of Louis A. Hirsch” (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra); “Notable Women – Trios By Today’s Female Composers” (Lincoln Trio); “The Soviet Experience, Vol. 1 – String Quartets By Dmitri Shostakovich & His Contemporaries” (Pacifica Quartet); “Speak!” (Anthony De Mare); “State Of The Art” – The American Brass Quintet At 50 (The American Brass Quintet); “Steve Reich: WTC 9/11; Mallet Quartet; Dance Patterns (Kronos Quartet, Steve Reich Musicians & So Percussion); “Winging It – Piano Music Of John Corigliano” (Ursula Oppens)

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance
“Bowen: Symphonies Nos. 1 & 2″ – Andrew Davis, conductor (BBC Philharmonic)
WINNER “Brahms: Symphony No. 4″ – Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
“Haydn: Symphonies 104, 88 & 101″ – Nicholas McGegan, conductor (Philharmonia Baroque Orchestra)
“Henze: Symphonies Nos. 3-5″ – Marek Janowski, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
“Martinu: The 6 Symphonies” – Jirí Belohlávek, conductor (BBC Symphony Orchestra)

Best Opera Recording
WINNER “Adams: Doctor Atomic” – Alan Gilbert, conductor; Meredith Arwady, Sasha Cooke, Richard Paul Fink, Gerald Finley, Thomas Glenn & Eric Owens; Jay David Saks, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
“Britten: Billy Budd” – Mark Elder, conductor; John Mark Ainsley, Phillip Ens, Jacques Imbrailo, Darren Jeffery, Iain Paterson & Matthew Rose; James Whitbourn, producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)
“Rautavaara: Kaivos” – Hannu Lintu, conductor; Jaakko Kortekangas, Hannu Niemelä, Johanna Rusanen-Kartano & Mati Turi; Seppo Siirala, producer (Tampere Philharmonic Orchestra; Kaivos Chorus)
“Verdi: La Traviata” – Antonio Pappano, conductor; Joseph Calleja, Renée Fleming & Thomas Hampson; James Whitbourn, producer (Orchestra of the Royal Opera House; Royal Opera Chorus)
“Vivaldi: Ercole Sul Termodonte” – Fabio Biondi, conductor; Romina Basso, Patrizia Ciofi, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Vivica Genaux, Philippe Jaroussky, Topi Lehtipuu & Rolando Villazón; Daniel Zalay, producer (Europa Galante; Coro Da Camera Santa Cecilia Di Borgo San Lorenzo)

Best Choral Performance
“Beyond All Mortal Dreams – American A Cappella” – Stephen Layton, conductor (Choir Of Trinity College Cambridge)
“Brahms: Ein Deutsches Requiem, Op. 45″ – Patrick Dupré Quigley, conductor; James K. Bass, chorus master (Justin Blackwell, Scott Allen Jarrett, Paul Max Tipton & Teresa Wakim; Professional Choral Institute & Seraphic Fire)
“Kind” – Kjetil Almenning, conductor (Nidaros String Quartet; Ensemble 96)
WINNER “Light & Gold” – Eric Whitacre, conductor (Christopher Glynn & Hila Plitmann; The King’s Singers, Laudibus, Pavão Quartet & The Eric Whitacre Singers)
“The Natural World Of Pelle Gudmundsen-Holmgreen” – Paul Hillier, conductor (Ars Nova Copenhagen)

Best Small Ensemble Performance
“Frank: Hilos” – Gabriela Lena Frank; ALIAS Chamber Ensemble
“The Kingdoms Of Castille” – Richard Savino, conductor; El Mundo
WINNER “Mackey: Lonely Motel – Music From Slide” – Rinde Eckert & Steven Mackey; Eighth Blackbird
“A Seraphic Fire Christmas” – Patrick Dupré Quigley, conductor; Seraphic Fire
“Sound The Bells!” – The Bay Brass

Best Classical Instrumental Solo
“Chinese Recorder Concertos – East Meets West” – Lan Shui, conductor; Michala Petri (Copenhagen Philharmonic)
“Rachmaninov: Piano Concerto No. 2 In C Minor, Op. 18; Rhapsody On A Theme Of Paganini” – Yuja Wang (Claudio Abbado; Mahler Chamber Orchestra)
“Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4″ – Leif Ove Andsnes (Antonio Pappano; London Symphony Orchestra)
WINNER “Schwantner: Concerto For Percussion & Orchestra” – Giancarlo Guerrero, conductor; Christopher Lamb (Nashville Symphony); Track from: “Schwantner: Chasing Light…”
“Winging It – Piano Music Of John Corigliano” – Ursula Oppens

Best Classical Vocal Solo
WINNER “Diva Divo” – Joyce DiDonato (Kazushi Ono; Orchestre De L’Opéra National De Lyon; Choeur De L’Opéra National De Lyon)
“Grieg/Thommessen: Veslemøy Synsk” – Marianne Beate Kielland (Nils Anders Mortensen)
“Handel: Cleopatra” – Natalie Dessay (Emmanuelle Haïm; Le Concert D’Astrée)
“Purcell: O Solitude” – Andreas Scholl (Stefano Montanari; Christophe Dumaux; Accademia Bizantina)
“Three Baroque Tenors” – Ian Bostridge (Bernard Labadie; Mark Bennett, Andrew Clarke, Sophie Daneman, Alberto Grazzi, Jonathan Gunthorpe, Benjamin Hulett & Madeline Shaw; The English Concert)

Best Contemporary Classical Composition
WINNER “Aldridge, Robert: Elmer Gantry” – Robert Aldridge & Herschel Garfein
“Crumb, George: The Ghosts Of Alhambra” – George Crumb; Track from: “Complete Crumb Edition, Vol. 15″
“Friedman, Jefferson: String Quartet No. 3″ – Jefferson Friedman; Track from: “Jefferson Friedman: Quartets”
“Mackey, Steven: Lonely Motel – Music From Slide” – Steven Mackey
“Ruders, Poul: Piano Concerto No. 2″ – Poul Ruders; Track from: “Music Of Poul Ruders, Vol. 6″

MUSIC VIDEO FIELD

Best Short Form Music Video
WINNER “Rolling In The Deep” – Adele; Sam Brown, video director; Hannah Chandler, video producer
“Yes I Know” – Memory Tapes; Eric Epstein, video director; Eric Epstein, video producer
“All Is Not Lost” – OK Go; Itamar Kubovy, Damian Kulash Jr & Trish Sie, video directors; Shirley Moyers, video producer
“Lotus Flower” – Radiohead; Garth Jennings, video director; Garth Jennings, video producer
“First Of The Year (Equinox)” – Skrillex; Tony Truand, video director; Noah Klein, video producer
“Perform This Way” – “Weird Al” Yankovic; “Weird Al” Yankovic, video director; Cisco Newman, video producer

Best Long Form Music Video
“I Am…World Tour” – Beyoncé; Ed Burke, Frank Gatson Jr. & Beyoncé Knowles, video directors; Beyoncé Knowles & Camille Yorrick, video producers

WINNER “Foo Fighters: Back And Forth” – Foo Fighters; James Moll, video director; James Moll & Nigel Sinclair, video producers

“Talihina Sky: The Story Of Kings Of Leon” – Kings Of Leon; Stephen C. Mitchell, video director; Casey McGrath, video producer

“Beats, Rhymes & Life: The Travels Of A Tribe Called Quest” – A Tribe Called Quest; Michael Rapaport, video director; Robert Benavides, Debra Koffler, Eric Matthies, Frank Mele, Edward Parks & A Tribe Called Quest, video producers

“Nine Types Of Light” – TV On The Radio; Tunde Adebimpe, video director; Michelle An & Braj, video producers

Grammys 2012: Jennifer Hudson Tribute to Whitney Houston

Adele Performing "Rolling in the Deep" @ the 2012 Grammy Awards

 

Grammys 2012 Photos:

Adele Grammys Rihanna Grammys

2011 American Country Awards Winners Full List

6 Dec

Carrie Underwood is a big winner at the American Country Awards 2011 held at the MGM Grand Garden Arena on Monday (Last Night) in Las Vegas.
Carrie Underwood won for Female Artist of the Year and for Music Video and Single of the Year by a Female Artist for “Mama’s Song.” You Rock Carrie!
Also the big winner of the night was Jason Aldean, who won for Music Video of the Year, which he worked on with Kelly Clarkson, for “Don’t You Wanna Stay.”
Also huge night for the Thompson Square collecting four awards
Lady’s man Scotty McCreery won Artist of the Year award

And Kristin Chenoweth tried to prove she had the biggest bottom in country when she revealed she had a comedy stuffed behind at the American Country Music Awards

American Country Awards 2011 Winners Complete List!

Album of the Year

Jason Aldean – My Kinda Party Lyrics *Winner*
Kenny Chesney – Hemingway’s Whiskey Lyrics
Brad Paisley – This Is Country Music Lyrics
Taylor Swift – Speak Now Lyrics
Keith Urban – Get Closer Lyrics
Zac Brown Band – You Get What You Give Lyrics

Artist of the Year

Jason Aldean Lyrics *Winner*
Kenny Chesney Lyrics
Lady Antebellum Lyrics
Taylor Swift Lyrics
Zac Brown Band Lyrics

Artist of the Year: Breakthrough Artist

Chris Young Lyrics *Winner*
Eric Church Lyrics
Eli Young Band Lyrics
Justin Moore Lyrics
Jake Owen Lyrics

Artist of the Year: Duo or Group

Lady Antebellum Lyrics *Winner*
The Band Perry Lyrics
Rascal Flatts Lyrics
Sugarland Lyrics
Zac Brown Band Lyrics

Artist of the Year: Female

Carrie Underwood Lyrics *Winner*
Sara Evans Lyrics
Alison Krauss Lyrics
Miranda Lambert Lyrics
Taylor Swift Lyrics

Artist of the Year: Male

Brad Paisley Lyrics *Winner*
Jason Aldean Lyrics
Luke Bryan Lyrics
Kenny Chesney Lyrics
Blake Shelton Lyrics

Artist of the Year: New Artist

Scotty McCreery Lyrics *Winner*
The Band Perry Lyrics
Jerrod Niemann Lyrics
Pistol Annies Lyrics
Thompson Square Lyrics

Music Video of the Year

Blake Shelton – Who Are You When I’m Not Looking Lyrics *Winner*
Sara Evans – A Little Bit Stronger Lyrics
Jerrod Niemann – What Do You Want Lyrics
Thompson Square – Are You Gonna Kiss Me Or Not Lyrics
Josh Turner – I Wouldn’t Be A Man Lyrics

Music Video: Duo, Group or Collaboration

Thompson Square – Are You Gonna Kiss Me Or Not Lyrics *Winner*
Jason Aldean – Don’t You Wanna Stay Lyrics
The Band Perry – You Lie Lyrics
Lady Antebellum – Hello World Lyrics
Zac Brown Band – As She’s Walking Away Lyrics

Music Video: Female

Carrie Underwood – Mama’s Song Lyrics *Winner*
Sara Evans – A Little Bit Stronger Lyrics
Reba McEntire – Turn On The Radio Lyrics
Ashton Shepherd – Look It Up Lyrics
Taylor Swift – Back To December Lyrics

Music Video: Male

Blake Shelton – Who Are You When I’m Not Looking Lyrics *Winner*
Jason Aldean – My Kinda Party Lyrics
Jerrod Niemann – What Do You Want Lyrics
Josh Turner – I Wouldn’t Be A Man Lyrics
Keith Urban – Put You In A Song Lyrics

Music Video: New Artist

Thompson Square – Are You Gonna Kiss Me Or Not Lyrics *Winner*
The Band Perry – You Lie Lyrics
Craig Campbell – Family Man Lyrics
Brett Eldredge – Raymond
Jerrod Niemann – What Do You Want Lyrics

Single of the Year

Chris Young – Voices Lyrics *Winner*
Billy Currington – Let Me Down Easy Lyrics
Tim McGraw – Felt Good On My Lips Lyrics
Thompson Square – Are You Gonna Kiss Me Or Not Lyrics
Zac Brown Band – As She’s Walking Away Lyrics

American Country Awards Winner Full List

Single of the Year: Duo or Group

Thompson Square – Are You Gonna Kiss Me Or Not Lyrics *Winner*
The Band Perry – You Lie Lyrics
Rascal Flatts – Why Wait Lyrics
Sugarland – Stuck Like Glue Lyrics
Zac Brown Band – Colder Weather Lyrics

Single of the Year: Female

Carrie Underwood – Mama’s Song Lyrics *Winner*
Sara Evans – A Little Bit Stronger Lyrics
Miranda Lambert – Heart Like Mine Lyrics
Reba McEntire – Turn On The Radio Lyrics
Taylor Swift – Mean Lyrics

Single of the Year: Male

Jason Aldean – My Kinda Party Lyrics *Winner *
Luke Bryan – Someone Else Calling You Baby Lyrics
Billy Currington – Let Me Down Easy Lyrics
Tim McGraw – Felt Good On My Lips Lyrics
Chris Young – Voices Lyrics

Single of the Year: New Artist

Thompson Square – Are You Gonna Kiss Me Or Not Lyrics *Winner*
The Band Perry – You Lie Lyrics
Craig Campbell – Family Man Lyrics
The Janedear Girls – Wildflower Lyrics
Jerrod Niemann – What Do You Want Lyrics

Single of the Year: Vocal Collaboration

Jason Aldean – Don’t You Wanna Stay Lyrics *Winner*
Kenny Chesney – You And Tequila Lyrics
Brad Paisley – Old Alabama Lyrics
Zac Brown Band – Knee Deep Lyrics
Zac Brown Band – As She’s Walking Away Lyrics

Touring Headline Act of the Year

Jason Aldean Lyrics *Winner*
Kenny Chesney Lyrics
Toby Keith Lyrics
Tim McGraw Lyrics
Brad Paisley Lyrics
Rascal Flatts Lyrics
George Strait Lyrics
Taylor Swift Lyrics
Carrie Underwood Lyrics
Keith Urban Lyrics

Greatest Hits Award
Alabama Lyrics *Winner*

Artist of the Decade
Toby Keith Lyrics *Winner*

 

American Country Awards 2011 Pictures:

Jason Aldean  American Country Awards-2011Carrie Underwood American Country- Awards Thompson Square American Country Awards-2011Scotty McCreery American Country Awards Kristin Chenoweth perform  carrie-underwood-American-Country Awardsamerican-country-awards-2011-arrivals 2011

american-country-awards-2011-show-Blake shelton    2011-american-country-awards-show-winners-rep

 american-country-awards-2011-press- band perry  Kristin Chenoweth reveals comical Kim Kardashian2

2011 American Country Awards Performance Videos
Scotty McCreery American Country Awards 2011 performance

The Band Perry American Country Awards 2011 performance